neděle 25. září 2016

Jak si organizuju čas s Filofax diářem


Kóóónečně jsem tu dneska se článkem o organizaci času! Jak já jsem se na to těšila... Ale čekala jsem, až mi dojdou nový samolepky, protože jsem vám je musela ukázat. Tenhle post je především pro ty, kdo stejně jako já miluje cokoli, na co se dá lepit, psát a malovat, takže snad si tu každý papírnický a diářový nadšenec něco najde! :)


Můj diář prošel o prázdninách velkou očistou - vybrala jsem si nový listy, kde je je jeden týden na jedný stránce, a proložila jsem to buď kostičkovanýma nebo prázdnýma papírama. Tam si většinou píšu svoje to-do listy na týden, různý inspirační texty nebo poznámky k nějakým událostem, co mě právě ten týden čekaj. Jde třebas o závody, co si někam zabalit nebo nákup. Taková nástěnka na nápady. A děsně mě baví si ji každý den zdobit! Takže jeden z tipů, co vám chci předat, je, abyste si diář nějak podle svýho ozdobily. Nemusí to být nějak přehnaně barevný se spoustou samolepek a washi pásek, jako ho mám já, ale měl by vypadat prostě tak, jak chcete. Aby se vám do něho hezky psalo a rády jste se do něj dívaly :)
Co pomáhá v organizaci mě? Sepsat si svoje hlavní plány. Ty, který jsou opravdu důležitý a rozhodně na ně nesmím zapomenout. Před pár dny mi došly nový samolepky, kde jsem si objednala i setík se srdíčkovýma odškrtávacíma boxíkama. Hned jsem si je musela nalepit na příští týden, když jsem to na tenhle nestihla. Pokud je ale nemáte, vůbec nemusíte být zklamaný, já jsem je taky doteď neměla a vždycky jsem si tam malovala čtverečky a odškrtávala je. Taky milujete to odškrtávání? Potom si tam taky ráda lepím samolepky, který mi hezky pomáhají s oddělením úkolů. Pak si taky svoje úkoly rozděluju na menší cíle. Třeba když mám nějakou povinnou četbu, tak si na každý den napíšu, který stránky chci přečíst. Pak jsem se od začátku školního roku rozhodla, že si budu vařit sama. Proto si každý víkend vypracuju jídelníček na další týden. Na to si právě lepím na prázdnou stránku ty lepíky. 


Další tip je, abyste si rozdělily všechno, co můžete. Prostě si uklidit ve svým diáři! Já bych se v něm nevyznala, protože tam mám hromadu papírů s poznámkama o všem, co vás napadne, tak abych to měla rozdělený, vyrobila jsem si rozdělovače. Ty nemám dlouho, ale je to příšerně jednoduchý, že nechápu, proč jsem se o to nepokusila dřív. Ale lepší pozdě než-li později, že, takže jsem ráda, že je teď mám. 


Pokud máte třeba nějaký větší projekt nebo prostě cokoli, co si musíte naplánovat víc a nevejde se vám to do diáře samotnýho, napište si to na nějakou samostatnou stránku. Já tak mám třeba svůj plánovač na blog, který jsem si sama vytvořila. Byl to sice očistec, protože jsem se děsně dlouho dělala s tím, aby se to vytisklo přesně v rozměrech personlu. No nakonec se teda podařilo, což jsem moc ráda :) Taky je dobrý, abyste měli na organizaci svýho života jednu věc. Tím myslím jeden diář, jeden sešit, nebo klidně i mobil či noťas. Ale nemějte miliardu sešítků, akorát zapomenete, co v čem máte. Takže se snažte postupně všechno dát do jednoho. A poslední dnešní tip: neplánujte všechno! Já to plánovaní a diářovaní miluju, ale nic se nemá přehánět, že. Tak udělejte někdy taky něco spontánně! Mně to zatím dělá trošku problém, já jsem taková, že všechno musí jít podle plánu, a když nejde, tak mám zkaženej celej den. Ale pracuju na tom a snažím se občas udělat něco, co mi udělá radost a nenaplánovala jsem si to :)


Taky jsem si vyrobila novou první stránku do diáře, která je takhle nádherně vesmírná a ladí mi k mý tužce. Jo a v tý kapsičce mám fotky z vyvolej.to :) 


A k čemu je vlastně tohle všechno organizování dobrý? Zabraňuje stresu - no řekněme si na rovinu, když si každý den minimálně na deset minut sednem k diáři nebo deníku, lepíme a píšem, není to hrozně antistresový? Obzvlášť s hrnek dobrýho čaje a sušenkama. Budete se cítit víc organizovaný (no nekecej :D), motivovaný k práci (jak jsem psala o to odškrtávání!) a důsledný. Taky to pomůže k pocitu produktivity a odpovědnosti, a snad to nezůstane jen u toho pocitu. Taky si tím utvoříte a ujasníte priority a vytvoříte řád. No nejsou tohle samý hezký věci?


Tady jsou moje nejoblíbenější samolepky: fleppi a momenteeczech. Jen tak mimochodem, všechny jsem si koupila sama. Taky vám vadí, jak všichni najednou ukazujou tu samou věc? Třeba když se právě rozjížděl momenteeczech, měli jejich diář snad všichni známí youtubeři a bloggeři. Ale o tom dnešní článek není, jen jsem chtěla říct, že tyhle samolepky zbožňuju a používám je každý den. Fleppi je má neskutečně dokonalý, ty její nápady! A momenteeczech je super na takový to klasický plánování, najdete tam spoustu samolepek jak organizačních, tak inspiračních. Já asi teda nejsem správnej Čech, ale právě ty inpirační texty mám ráda v angličtině, tak ty jsem si neobjednala :DJo a tohle je menší nahlídnutí do mýho "planning space". To vám stoprocentně někdy ukážu samostatně a podrobněji, mám v plánu hromadu diářových článků! :)


Jak plánujete vy? Máte klasický diář, nebo si píšete plány jinam?

DTM 

4 komentáře:

 1. ja som typ, ktorý si neplánuje ani do diaru ani nikam skrátka si to pamatám ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to je super, myslím, že já bych to nazvládla :D

   Vymazat
 2. Kde jste prosím koupila ten deníček. Dlouho takový sháním. Předem děkuji za odpověď. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahojky, koupila jsem ho tady a přímo můj je
   tenhle. Je dražší, ale pokud chceš něco, co ti vydrží několik let, tyhle diáře můžu jen doporučit! :)

   Vymazat

Moc děkuju za každý váš komentář! Dělají mi neskutečnou radost a všechny si moc ráda čtu :)

Back to Top