pátek 22. dubna 2016

Testování na zvířatech | Cruelty-free kosmetika a značky, jak poznat netestovanou, odkazy

Asi před měsícem jsem se začala zabývat testováním kosmetiky. Narazila jsem na testování na zvířatech, o čemž jsem předtím moc nevěděla, a začala jsem si to všechno číst. Popravdě mi z toho vůbec nebylo dobře a říkala jsem si, proč vůbec tyhle firmy podporuju? Nakonec jsem se rozhodla, že už si žádnou kosmetiku od značek, co na zvířatech testují, nekoupím. Ty produkty, co mám, si nechám, protože už jednou jsem tu konkrétní značku koupí podpořila, ale dál už si od nich nekoupím nic.

Podle toho, co všechno jsem přečetla, jsem si udělala nějaký obrázek o tom, jak to probíhá, jaká zvířata jsou k pokusům používána a jak to s tím doopravdy je. Vesměs jsou tři typy: první netestují vůbec, další netestují finální výrobek, ale složky testovány být můžou (nebo používají ty, které byly v minulosti otestovány, ale už se netestují) a ti třetí prostě testují. V Evropě je testování na zvířatech zakázáno, zatímco v Číně je to sporné. Do nedávných let byly testy u jakékoli kosmetiky dovezené do Číny potřebné, prostě to vyžadovaly úřady, ale v roce 2014 se to změnilo a nutné to není. Teda kromě kosmetiky se speciálním užitím, jako jsou opalovací krémy, bělící přípravky na kůži nebo antiperspiranty. Nicméně je to krok správným směrem, ale zdaleka to stoprocentní není. Jak poznat kosmetiku netestovanou na zvířatech? Nejlépe by měla mít některý z certifikátů (např. Leaping Bunny, HCS, CFI) nebo log jako jsou Vegan, Not tested on animals atd. 

Seznam značek, které netestují a dají se sehnat u nás, najdete tady. U nás běžně prodávané značky v drogériích a parfumériích, které jsou cruelty-free, jsou například: Freeman, Balea, Saloos, Weleda, Alverde, NYX, Gabriella Salvete, Catrice, E style, Moje, Essence, Rival de Loop, Eco Tools, Inglot, Too Faced, Nars, Urban Decay, Manufaktura, The Body Shop, Marks and Spencer, Lush. 

Tímto článkem nikoho nenabádám, aby hned vyhodil veškerou svoji kosmetiku a nekupoval si jinou, než netestovanou na zvířatech. Podle mě je věc každého, jestli to změnit chce nebo ne, je to naprosto individuální rozhodnutí. Já jsem se tím taky začala zabývat až teď, což mě popravdě docela mrzí, ale už to nezměním. Takže jenom doufám, že vám v tomhle článek nějak pomohl a něco víc jste se dozvěděly.

Zajímavé odkazy:
www.netestovanonazviratech.cz
www.pokusynazviratech.cz
www.ochranazvirat.cz/221/czech/clanek/-b-kosmetika---testovani-na-zviratech-b-
www.peta.org
www.crueltyfreeinternational.org

P.S. Teď jsem si koupila super bio kosmetiku, tak se těšte na haul. :)

DTM 

5 komentářů:

 1. Testování na zvířatech je zavrženíhodné, ale pro mě je přece jen důležitější složení. Zda výrobek neobsahuje koktejl parabenů, parfemů, toluen atd. Nicméně zajímavý článek a jdu kouknout na odkaz
  Jsi krasna

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vidím, že v seznamu chybí všemi opěvovaný Yves Rocher :))

   Vymazat
  2. Samozřejmě že složení je důležité, taky jsem se začala věnovat víc i tomu a mnohem radši si koupím kosmetiku vegan, která by neměla být testovaná na zvířatech, neobsahuje žádné látky živočišného původu, a většinou to spojí i s bio a různý tyhle hezký slovíčka, který mám tak ráda :D

   Vymazat
  3. A ještě bych zapomněla, právě na Yves Rocher jsem se jich ptala, a dovážejí do Číny. Říkali, že se snaží čínské úřady přesvědčit, aby na zvířatech netestovali. No přijde mi to zvláštní, když to nepodporují a stejně tam své výrobky posílají.

   Vymazat

Moc děkuju za každý váš komentář! Dělají mi neskutečnou radost a všechny si moc ráda čtu :)

Back to Top