neděle 24. ledna 2016

Sněží, sněží... / Maureen Johnson, John Green, Lauren Myracle

Právě jsem dočetla knížku Sněží, sněží, což se do tohoto počasí vážně hodí. Je to super, líbí se mi číst knihu se spoustou vloček a světle modré metalické barvy na obalu, popíjet mátový čaj (trochu studený), přikusovat bublaninu s malinami a borůvkami (ne, ta se už nepřikusuje, tu jsem asi před osmnácti kapitolami celou snědla, ale to nevadí) a koukat na sníh (ona už je tma, tak není tolik vidět, ale jako vize je to všechno dokonalé). A musím hned na začátek říct, že milovníci sladkých vtipných romanťáků, od kterých se nemůžete ani na to napití čaje odtrhnout, si tuto knihu musí přečíst! Hned! Teď!


První odstavec bych ráda věnovala obalu knihy. Začneme ze vnějšku, že. Protože si to zaslouží. Je nádherný, metalický modrá s vločkami, na jejichž okrajích jsou třpytky a ve kterých jsou napsána jména autorů krásným, neobvyklým písmem. Když se obal sundá, tak kniha je čistě bílá a světle modrá, jinak úplně stejná. Nepopírám, že je totál instagrammable, je totiž skvělá a všichni na knihy Johna Greena letěj. A to bych vám teď o jeho povídce chtěla něco říct, ale to počká.


 

Jak jsem již naznačila, kniha je rozřazená do tří povídek. Myslela jsem, že si prostě tři spisovatelé řekli, že mají každý jednu super vánoční povídku, tak je napadlo dát je do společné knihy, ale ono ne. Všechny ty příběhy jsou propojené. Muselo to zabrat hroznou práci, protože je to dokonalý! Musím říct, že jsem se děsně těšila na Johna Greena, četla jsem od něj dvě knihy a obě se mi strašně líbily, ale jeho povídka mi připadala ze všech nejslabší. Lauren Myracle... té jsem se obávala. Četla jsem od ní tu jedenáctku, dvanáctku, třináctku a dokonce i čtrnáctku. V té době se mi to strašně líbilo, ale teď, když se na to dívám zpětně, mi to tak dobré nepřipadá. Čekala jsem, že její povídka bude trochu dětinská, ale to jsem se fakt spletla. Ode mě má druhé místo. Taky mi na ní přijde skvělé, jak má celkem krátké kapitoly. Já vždycky končím a dávám si záložky právě na začátku další, takže je super, že když se vám už chce spát, ale pořád chcete vědět, jak to bude pokračovat, neodradí vás délka jednotlivých kapitol. A konečně nejlepší povídka, to je rovnou ta první, je od Maureen Johnson. Bohužel nevydala zatím moc knih, hned bych si nějakou koupila, protože mě její styl psaní hrozně zaujal.


Takže: začnu neobvykle první povídkou. Ta je, jak jsem již psala, podle mě úplně nejlepší, napsala ji Maureen Johnson a jmenuje se Zasněžený expres. Nebudu popisovat všechno, abyste neměly moc spoilerů, kdybyste si to chtěly přečíst, ale tak stručný obsah bych mohla, ne? Ehm... Protože se rodiče Jubilee dostali do vězení, tak musela vlakem k babičce a dědovi. Jenže v tu dobu byla snad největší sněhová bouřka a vánice všech dob, tak vlak uvízl (aha? Zasněžený expres.). Ve vlaku potká Jeba, který jede za svou více méně holkou (Jeba zapamatovat). Jubilee se rozhodne, že půjde do nedalekého Waffle House, protože do rána se vlak rozhodně nepohne. Jenže to se rozhodne i hromada roztleskávaček, které se ve Waffle House začnou trénovat sestavy. Keun, zaměstnanec toho bistra (toho zapamatovat), je z nich úplně na větvi, tak někomu volá. Objeví se tam chlápek v alobalu. Jubilee se snaží přemýšlet o tom, jestli ji její kluk má pořád rád, protože se s ní po telefonu nechce ani bavit a nijak ji potěšit, přestože právě uvízla bůhvíkde s bůhvíkým. A pak potká Stuarta... To jsem vás napnula, co? :D Ale nebojte, všechno jsem vám neřekla, je to děsně zamotaný!


Druhá povídka, ta podle mého nejhorší, ale přesto super, je od Johna Greena a jmenuje se Vánoční zázrak. Začíná tím, že Keun (aha, už ho tady máme) volá svým kamarádům Tobinovi, JP (to je kluk) a Vévodovi (to je holka, je to její přezdívka, všechny zapamatovat), aby ihned přijeli do Waffle House, je tam totiž strašně moc roztleskávaček, všechny jsou děsně sexy a chtějí si zahrát Twister. Takže se všichni oblečou a vyjíždí v jejich autě, Carle, k místu činu. Ale ono to bude trvat dlouho, protože je ta děsná vichřice a sněhová bouře, dohánějí je kamarádi ostatních zaměstnanců Waffle House a Tobin má omrzliny na nohou. Skočí rychle do obchodu, aby se trochu ohřáli, a potkají tam chlápka v alobalu. No, je sice jasné, že se do Waffle House dostanou jako první, to vám ani nemusím říkat, ale pak si uvědomí, že roztleskávačky vlastně nejsou tak úžasné, a že někdo má někoho opravdu rád... Víc neprozradím.


A poslední povídka, Archanděl prasátek od Lauren Myracle, je naprosto úžasná. Vypráví to Addie, což je ta více méně holka Jeba. Je strašně nešťastná, protože Jebovi ublížila a rozešla se s ním, ale nakonec si uvědomila, že ho miluje. Napsala mu email, volala mu, ale on se neozval a do Starbucks, kde se měli sejít, nepřišel. Její kamarádky Dorrie a Tegan jsou jí velkou oporou, ale vlastně jí nakonec začnou říkat, že myslí jen na sebe a měla by se starat i o ostatní. Což ji ještě víc rozhodí a přemýšlí, kde udělala chybu. Další den jde jako obvykle pracovat do Starbucks, ale má zvláštní úkol. Musí ve Světě zvířat vyzvednout mini prasátko pro Tegan. Napsala si i lísteček: Nezapomenout na prase! A ona zapomněla. Musí absolvovat hroznou jízdu autem s Charliem, což je kluk, se kterým Jeba podvedla, protože nemá jiné auto. No, nechte s překvapit, jestli to prase v Gracetownu najde. Nakonec se ve Starbucksu sejdou všichni. Chlápek v alobalu, Jubilee, Jeb, Tegan, Stuart, Dorrie, Charlie, Angie (pokud si nepamatujete, kdo to je, tak to je naprosto v pořádku, neřekla jsem vám to :D), Tobin, Brenna (u té je to taky v pořádku) a nakonec i ten Gabriel (u toho naprosto). Všechno dobře dopadne, happy end. To zbožňuju.

Takže pokud milujete taky jako já Vánoce provoněné lattéčkem s bramborákovým sirupem a divným chlápkem v alobalu, je to kniha přesně pro vás. Já jsem si ji naprosto zamilovala a příští zimu načtenou!

DTM


4 komentáře:

 1. Jééé, tuhle knížku mám teďka na wishlistu. Hrozně se mi líbí právě obal a ta tématika, to je prostě knížka pro mě :)

  OdpovědětVymazat
 2. táto knižka si na poličke leží už zopár mesiacov, no neviem sa stále akosi dostať k jej čítaniu :)
  Jane´s World

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak já doufám, že si ji brzy přečteš, myslím totiž, že by se mohla líbit snad všem :)

   Vymazat

Moc děkuju za každý váš komentář! Dělají mi neskutečnou radost a všechny si moc ráda čtu :)

Back to Top